Házasságot kötökHázasságkötési szándék bejelentése, szükséges dokumentumok, polgári szertartás és házasság utáni teendők.
Házasságkötési szándék bejelentése
Házasságkötés feltételeiVágólapra másolva
Magyarországon 18 évesnél idősebb, cselekvőképes férfi és nő köthet házasságot. 16 és 18 év közötti kiskorúak csak engedéllyel házasodhatnak. Az engedélyt a kiskorú állandó lakóhelye szerinti gyámhivatalnál szerezhetitek be.
16 és 18 év közötti kiskorúak házasságkötéséről bővebben
Kik nem köthetnek házasságot?Vágólapra másolva
16 évesnél fiatalabb személyek
Közeli rokonok (szülő és gyermek, nagyszülő és unoka, testvérek)
Örökbefogadó és örökbefogadott (az örökbefogadás fennállása alatt)
Házasok vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élők
Cselekvőképtelen személyek
Cselekvőképtelen állapotban lévő személyek
Szükséges dokumentumokVágólapra másolva
Első házasok eseténVágólapra másolva
Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél
Lakcímkártya vagy Digitális Állampolgár mobilalkalmazás
Születési anyakönyvi kivonat
Elváltak eseténVágólapra másolva
Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél
Lakcímkártya vagy Digitális Állampolgár mobilalkalmazás
Születési anyakönyvi kivonat
Családi állapot igazolás vagy korábbi házasság megszűnését igazoló okirat
Özvegyek eseténVágólapra másolva
Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél
Lakcímkártya vagy Digitális Állampolgár mobilalkalmazás
Születési anyakönyvi kivonat
Családi állapot igazolás vagy elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata
Házasságkötés lépéseiVágólapra másolva
Egyeztetés az anyakönyvvezetővel
Házasságot az általatok választott önkormányzat anyakönyvvezetője előtt, az önkormányzat hivatali helyiségében vagy külső helyszínen köthettek.Az időpontfoglaláshoz keressétek fel az önkormányzat anyakönyvi hivatalát!
Tanúk kiválasztása
A házasságkötéshez két tanú szükséges. Tanú 18 évesnél idősebb, cselekvőképes személy lehet. A tanúknak rendelkezniük kell érvényes személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal és lakcímkártyával.
Legalább 30 nappal a házasságkötés előtt
Házasságkötési szándék bejelentése
A házasságkötési szándékot személyesen kell bejelentenetek az anyakönyvvezetőnél.A bejelentés során igazolnotok kell a személyazonosságotokat, az állampolgárságotokat, illetve azt, hogy megfeleltek-e a törvényes feltételeknek. Házasságkötési szándék bejelentése
Opcionális
Hivatali helyiségen vagy hivatali időn kívüli házasságkötés engedélyeztetése
Ha az önkormányzat hivatali helyiségen vagy hivatali időn kívül szeretnétek házasságot kötni, engedélyt kell kérnetek a házasságkötés tervezett helye szerinti jegyzőtől.A hivatali helyiségen vagy hivatali időn kívüli házasságkötésért általában külön díjat kell fizetni. A részletekről érdeklődjetek az anyakönyvvezetőnél!
Házasságkötés
A házasságkötés napján a két tanúval személyesen kell megjelennetek az anyakönyvvezető előtt.
Házasságkötés utáni teendőkVágólapra másolva
Okmányok cseréje név- és adatváltozás eseténVágólapra másolva
A személyi igazolvány, útlevél, jogosítvány és egyéb okmányok – például forgalmi engedély, törzskönyv – cseréjét a házasságkötést követő 8 munkanapon belül kell kérned bármelyik kormányablakban.
Időpontfoglalás kormányablakba
Név- és adatváltozás bejelentéseVágólapra másolva
A név- és adatváltozást ingyenesen bejelentheted a közmű- és távközlési szolgáltatók felé az e-bejelentőn keresztül.
e-bejelentő megnyitása
Első házasok kedvezményének igényléseVágólapra másolva
Ha legalább az egyikőtök az első házasságát kötötte, havonta összesen 33 335 Ft-tal csökkenthetitek az adóalapotokat, legfeljebb 24 hónapon keresztül.A kedvezményt a munkáltatótoknál vagy a személyi jövedelemadó bevallásakor igényelhetitek.
Első házasok kedvezményéről bővebben
Speciális esetekVágólapra másolva
Házasságkötést megelőző 30 napos várakozási idő alóli felmentésVágólapra másolva
Ha nem szeretnétek kivárni a házassági szándék bejelentése utáni 30 napos várakozási időt, felmentést kérhettek a házasságkötés tervezett helye szerinti jegyzőtől.
30 napos várakozási idő alóli felmentésről bővebben
Külföldi állampolgárok magyarországi házasságkötéseVágólapra másolva
Ha nem magyar állampolgárként Magyarországon szeretnétek házasságot kötni, igazolnotok kell, hogy a házasságkötésnek nincs akadálya.Szükséges dokumentumok:
Érvényes útlevél
Tartózkodási engedély
Külföldi hatóság által kiállított születési anyakönyvi kivonat (felülhitelesítéssel és hiteles magyar nyelvű fordítással ellátva, ha a jogszabály úgy rendelkezik)
Külföldi hatóság által kiállított családi állapot igazolás (hiteles magyar nyelvű fordítással ellátva)
Ha valamelyikőtök nem beszél magyarul, tolmácsot kell biztosítanotok. A tolmács nem lehet egyenes ági rokon (pl. szülő, gyermek).
Külföldön kötött házasság hazai anyakönyvezéseVágólapra másolva
Ha magyar állampolgárként külföldön házasodtatok, Magyarországon is anyakönyveznetek kell a házasságot.
Külföldön kötött házasság hazai anyakönyvezéséről bővebben
2017. évi XXVIII. törvény a nemzetközi magánjogról
174/2017. (VI. 30.) Korm. rendelet az anyakönyvvezető és az anyakönyvi szervek eljárásáról és kijelöléséről, valamint az anyakönyvezéshez szükséges képesítési feltételekről
1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
2023. évi CIII. törvény a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól
321/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet a digitális állampolgárság egyes szabályairól
Felettes szerv és jogorvoslatHázasságkötésFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék További információ Házasságkötés hivatali helyiségen, illetve hivatali munkaidőn kívülFelettes szerv: Fővárosi és vármegyei kormányhivatal További információ Okmányok cseréje név- és adatváltozás eseténFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék Jogorvoslat benyújtásának módja: A keresetlevelet a döntést meghozó elsőfokú hatóságnál kell benyújtani. Jogorvoslat benyújtásának határideje: A közlésétől számított 30 nap. Jogorvoslat költsége: 30 000 Ft. Első házasok kedvezményének igényléseFelettes szerv: A fellebbezésre jogosult az adóhatóság elsőfokú határozatával szemben fellebbezhet. További információ Házasságkötést megelőző 30 napos várakozási idő alóli felmentésFelettes szerv: Fővárosi és vármegyei kormányhivatal További információ Nem magyar állampolgár házasságkötéséhez, bejegyzett élettársi kapcsolatának létesítéséhez bemutatott külföldi okiratok elfogadhatóságának elbírálásaFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék További információ Külföldön kötött házasság hazai anyakönyvezéseFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék Jogorvoslat benyújtásának módja: A keresetet az anyakönyvvezetőnél kell benyújtani az illetékes Törvényszéknek címezve.Jogorvoslat benyújtásának határideje: A közlésétől számított 30 nap.Jogorvoslat költsége: 30 000 Ft. Bejegyzett élettársi kapcsolatFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék További információ Élettársi kapcsolat nyilvántartásba vételeFelettes szerv: Lakóhely szerint illetékes közigazgatási perben eljáró törvényszék További információ